Žonglování oddaluje stárnutí

Žonglování objevil na pražské konzervatoři v rámci předmětu jevištní pohyb. Pohltilo ho to natolik, že si tím začal přivydělávat. Se skupinou Juggling Invest, kterou založil, chodí i do škol a pohyb učí malé děti. Ve čtvrtek 12.10. bude učit nás. Filip Štancl žonglér a lektor příštích TEIT Inspirative.

Filipe, proč by měl člověk chtít umět žonglovat?
Je to vynikající trénink nejen koordinace ale i pozornosti. Periferně musíte vnímat všechny objekty a k tomu ještě správně ovládat ruce. Pro někoho nadlidská činnost, pro mě dovedonost, kterou se může každý naučit. Některé studie dokonce říkají, že při žonglování lidem příbývá šedá kůra mozková.

Po jak dlouhé době k přibývání mozkové kůry dochází?
Studie časopisu Nature Neuroscience tvrdí, že objem šedé kůry mozkové roste už po třech měsících žonglování. Při tom pohybu se totiž propojuje levá i pravá hemisféra, takže ti pak v mozku začnou vznikat úplně nová neuronová spojení. De facto tedy můžeme říct, že žonglování oddaluje stárnutí.

To zní jako důvod začít. Jak ses k tomu vlastně dostal ty?
Objevil jsem to v patnácti na konzervatoři při studiu herectví. V rámci předmětu jevištní pohyb nás učili žonglovat s třemi míčky. Ze začátku mě to vůbec nebavilo, ale pak jsem si tak doma začal házet a zjistil, že na tom pohybu začínám být závislý. Když jsem si pak koupil profesionální míčky, pohltilo mě to úplně. Začal jsem trénovat po nocích nebo i při vyučování v jiných předmětech. Bylo to úžasný. Šlo totiž o první věc, kterou jsem začal dělat opravdu intenzivně, aniž by mě k tomu kdokoliv nutil.

Filip Štancl a členové skupiny Juggling Invest (Foto: Martin A. Čech)

Jak vznikl nápad vyjít s míčky do ulic a začít buskovat?
Tu myšlenku jsem měl v hlavě docela dlouho, ale přesvědčila mě až moje sestra. Bylo mi patnáct a já byl podělanej až za ušima (směje se).

Ale přesto jsi šel. Pamatuješ si ten den?
Pamatuju si ho jako dneska. Šel jsem tehdy do Celetné a asi dvacet minut rozmýšlel, jestli ten klobouk na tu zem položím nebo ne. Nakonec jsem to udělal a hned první člověk mi do něj hodil peníze. To mě hrozně potěšilo, takže jsem tam nakonec vydržel asi tři hodiny. Myslím, že kdyby se to nestalo, tak bych to do pěti minut zabalil a na ulici už se nikdy nevrátil. Tehdy jsem neměl zrovna velké sebevědomí.

Žongluješ už 5 let? Dokážeš odhadnout kolik hodin jsi tréninkem strávil?
Přesně asi ne, ale určitě jsem nejvíc trénoval první rok. Žongloval jsem zhruba 5 hodin každý den, někdy i víc. Teď bych řekl, že je to průměrně tak 3 hodiny denně. Soustředím se ale víc na trénování show než na samotné triky. Naučil jsem se třeba sníst při žonglování jablko nebo žonglovat s nožema. To mě baví.

Sníst při žonglování jablko? Jak to děláš?
To vám prozradím až na čtvrtečním kurzu. Máte se na co těšit.

Na kurzu určitě ukážeš i nejčastější chyby začátečníků. Prozraď nám už teď ty nejdůležitější.
Myslím, že projít si těma chybama je přirozené a potká to každého. Je ale samozřejmě dobré o těch zlozvycích vědět a co nejrychleji je eliminovat. Nejčastěji mají lidé tendenci s míčky chodit, takže už tak složitý pohyb si zbytečně ztěžují. Dalšími častými problémy jsou lokty před tělem, špatný odhad drah, rytmus a nedostatek trpělivosti. Ta je totiž u žonglování klíčová. Myslím ale, že když člověk vydrží týden, tak se základní kaskádu s třemi míčky stoprocentně naučí. Je to jako jakákoliv jiná dovednost, když tomu věnuješ čas, tak se úspěch dostaví.

Workshop žonglování se uskuteční ve čtvrtek 12.10. od 18:15. Přihlašování je možné přes e-mail recepce@teit.cz. Link události najdete zde.

Zdroje: http://www.ox.ac.uk/news/2009-10-12-juggling-enhances-connections-brain