Tělo bez mysli nemůže fungovat. A platí to i obráceně

"Budete to mít těžký, nerad o sobě mluvím," říká mi hned na začátku našeho rozhovoru fyzioterapeut Petr Maroušek. Špičkový terapeut, uznávaný nejen v České republice, Německu, Francii, Izraeli či Japonsku, je vzhledem ke svým zkušenostem až příliš skromný. Většího odborníka na tejpování totiž v Čechách asi nenajdete. I proto povede právě on první certifikovaný TEIT seminář s názvem: Tejpování pro laickou sportovní veřejnost.

Již tento pátek povedete svůj certifikovaný seminář: Tejpování pro laickou sportovní veřejnost . Jak se těšíte a proč jste si vybral zrovna TEIT Fitlab?
Těším se opravdu hodně, protože mám rád nová prostředí. Na TEIT mě zaujaly myšlenky holistického přístupu a jasný cíl dělat kvalitní práci, která pomůže lidem vrátit se zpět do formy nebo ke sportovnímu výkonu. Přístup při jednání o prostoru byl celkově velmi příjemný, takže rozhodnutí padlo téměř ihned.

Jak jste se vlastně k tejpování dostal?
To je hodně dlouhá historka, ale ve zkratce mě k tomu pomohla moje švagrová. Pobývala tehdy v Americe a nějak se tam seznámila s lidmi z Americké fotbalové federace NFL. Když zmínila, že její švagr dělá v Čechách fyzioterapii a pracuje v Akademii věd, řekli jí, že mi pošlou nějaké vzorky tejpů, ať to prý vyzkouším. Opravdu dorazily a já se za čas stal materiálovým konzultantem Sport Medical Tapes.

Postupem času jste nedělal materiálového konzultanta jen Američanům, ale i Francouzům, Němcům nebo Izraelcům. Jak vznikly tyto spolupráce?
Řekl bych, že vznikly hlavně díky mému technickému vzdělání, a právě práci na Akademii věd. Tam jsem pracoval jako vědeckotechnický pracovník na poli vysokovýkonnových laserů. Dělali jsme výzkumy pro NASA nebo pro japonskou či ruskou vesmírnou agenturu. Bylo to něco neuvěřitelného, na co doteď velmi rád vzpomínám, ale nakonec jsem se v roce 2010 rozhodl Akademii věd opustit a dát se na studium a následnou dráhu fyzioterapeuta.

Z jakého důvodu zvítězila fyzioterapie nad vědou?
Převládla ve mě chuť lépe porozumět tomu, jak funguje lidské tělo. Vědě jsem ale zůstal věrný stále, jen jsem to posunul více do biologie člověka.

Vaše technické vzdělání vám nicméně doteď v práci pomáhá. Jak se stane člověk z elektrotechnika terapeutem?
Přesně tak. Do dneška všechny ty obory, které jsem vystudoval, využívám. Prostě to do sebe zapadlo jako kostičky lega. Elektrotechnika, biomechanika, fyzika to všechno se dá v lidském těle najít, když víte, kde hledat. Já v mládí dělal několik sportů a při nich se setkával s různými typy zranění a přetížení pohybového aparátu. Bavilo mě to diagnostikovat a rozumět tomu. Stejné nadšení jsem měl, ale i pro fyziku, takže jsem na střední šel nakonec právě na elektrotechniku. Po střední škole jsem si dal rok pauzu, abych se osamostatnil od rodičů a vydělal si nějaké peníze. Když jsem pak přemýšlel, kam jít dál, rozhodl jsem se pro Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Tehdy jsem se zabýval lektorováním tance a učitelství mi dávalo smysl. Předměty jako biologie člověka nebo psychologie mě absolutně nadchly. Netrvalo dlouho a studoval jsem na Katedře speciální pedagogiky zabýval jsme se
formami tělesného postižení. Zajímaly mě vývojové vady pohybového aparátu. Hrozně mě to bavilo a nakoplo k dalšímu studiu. A nakonec to zapříčinilo i to, že jsem si zvolil dráhu fyzioterapeuta.

Co vás na lidském těle tolik fascinuje?
Fascinuje mě to fyzické a psychické propojení organismu a prolínání oborů medicíny, fyziky, techniky, chemie a pořád mnoha nepoznaného v jednom. Myšlenka toho, že tělo bez mysli nemůže fungovat a opačně je pro mě absolutní základ v léčbě příčiny problému klienta.

Zpátky k tejpingu. Vlastníte certifikát Nasara International Taping Academy Korea - v čem je tenhle způsob prevence unikátní a proč mu tolik věříte?
Ono je v podstatě jedno, jestli se jedná o Nasaru nebo například BSN Medical. Jedno je však jisté, že tejping všeobecně je zajímavou léčebnou metodou,
která na jednoduchém propojení základkové fyziky, anatomie, fyziologie a biomechaniky dokáže být velmi účinným doplňkem ať už v oblasti prevence
nebo léčby pohybového aparátu. Cílem je zlepšení funkce pohybového aparátu a díky mechanickým vlastnostem a správnému naladění do oblasti tkání podpořit hojivý proces organismu.

Čím dál častěji můžeme tejpy sledovat i v televizi na profesionálních sportovcích. V čem je tejp tak univerzální a proč se stal hitem poslední doby?
Je to úžasná pomůcka k prevenci vzniku zranění a k podpoření hojivých procesů organismu. Vzhledem k ceně produktu nenajdete asi lepší věc s tak vysokými regeneračními a reparačními funkcemi. Problémem ovšem je, že ne mnoho lidí umí tejpy opravdu správně lepit a využívat u toho základy anatomie, fyziologie a funkční medicíny pohybového aparátu. Bohužel v hodně případech se můžeme setkat s tím, že tejping je prováděn spíše neodborně.

V čem je váš kurz odlišný od ostatních? Dá se kurz absolvovat bez základních znalostí anatomie?
Ano určitě dá. Vše je vysvětleno velmi jednoduše a logicky. A v čem jsme odlišní? Tento kurz není v první řadě pojímán jako běžný komerční, jak je tomu bohužel u mnoha ostatních kurzů. Nepodporujeme tedy vizi: Kde nalepeno jest, tam léčí a čím více tejpů, tím lépe. Satema škola je naprosto nestranná, nezávislá a suverénní vzdělávací organizace s jasnými cíli. A to: Uvádět věci na správnou míru za nejlepšího vědomí, svědomí a ukázat kurzistům skutečnou podstatu věci nejen v kurzech metod tejpingu ale i v terapii. Dbáme na individuální přístup a praktický nácvik jednoduchou, ale logickou formou a učíme účastníky využívat tejping v různých oblastech sportovních aktivit efektivním způsobem. Nezastupujeme žádnou konkrétní značku tejpů, o které vám budeme tvrdit, že je nejlepší. V našem kurzu si rozhodně každý techniku tejpování dané oblasti vyzkouší na sobě a zároveň i procítí. Odlišnost je také v tom, že kurz provází 15 let doložitelné praxe, zkušeností a systematického vzdělávání v této problematice. Tejpování jsem opravdu zasvětil část svého života a jsem rád pokud moje znalosti někomu pomohou.