POSILUJTE VE STÁŘÍ A DOŽIJTE SE VYSOKÉHO VĚKU

Stárnutí se nikdo nevyhne,kosti, svaly a klouby ztrácejí svoji výkonost a jsou slabší a ztuhlejší, máme pomalejší metabolismus, přicházejí zdravotní komplikace jako osteoporóza, artritida, ztrácíme svalovou hmotu a sílu atd. Ale neznamená to, že se proti tomu nedá úspěšně zabojovat. Věk totiž může být „jenom“ číslo a jak se cítíme máme z určité části ve svých rukou.

Všechno je to v hlavě.
Otázka kondice nemusí mít s věkem nic moc společného. 

A být fit v seniorském věku má jen pozitiva. Dnes není naštěstí žádným překvapením vidět sedmdesátníka v tělocvičně, při běhu v lese, na kole nebo na kurtu. Možnosti sportovního vyžití jsou opravdu velké. A v pravidelném pohybu je jádro úspěchu. Jak se budeme ke svému tělu chovat v mládí, tak nás také v pozdějším věku odmění.

Vědecké studie nejedním výzkumem uvádí, že malá svalová energie velmi úzce souvisí s předčasnou mortalitou z jakýchkoliv příčin. Zajímavé je také zjištění, že není zas tak zásadní síla svalu, ale spíše jeho energie a schopnost výkonu. Znamená to tedy, že není zas tak důležité váhu dokázat uzvednout, ale udělat to rychle a s notnou dávkou energie silový trénink také oddaluje a zpomaluje stařeckou demenci. Výsledky výzkumu ukázaly, že již po 6měsíčním tréninku se zlepšuje pozornost, kognitivní funkce, rozhodovací funkce.

Na druhou stranu to ale neznamená, že posilování je vhodné pro všechny seniory. Obzvlášť to platí pro osoby s kardiovaskulárními problémy a lidi s onemocněním kloubů a páteře. 

Nic se nemá přehánět a vhodný trénink, hlavně míru zátěže je dobré zkonzultovat s lékařem, pohybovým specialistou nebo trenérem, který doporučí optimální tréninkový plán a může naučit cvičit tak, aby bylo možné praktikovat cvičení i v domácím prostředí.

Pravidelné cvičení a posilování  u starších osob je velmi přínosné. Je  výbornou prevencí proti závažným chorobám, které s pokročilým věkem přicházejí. Výrazně zlepšuje fyzickou kondici a je účinnou zbraní proti stárnutí. 
"Ničím nestárne člověk rychleji než neustálou myšlenkou na to, že stárne."                                                        Georg Christoph Lichtenberg