Pohyb je droga. Losers jsou sen

Devatenáct let soutěžila v moderní gymnastice. Pak objevila šálovou akrobacii a konkurz do akrobatické skupiny Losers Cirque Company. Vybrali ji a nyní se pohybem živí. Představujeme vám příběh naší klientky Martiny Illichové.

Martino, jsi členem asi nejznámnější české akrobatické skupiny Losers Cirque Company. Co pro tebe pohyb znamená?
Pohyb je pro mě něco jako droga, od malinka jsem byla vedená ke sportu a doteď to ve mě zůstalo. Beru to jako potěšení a nyní i bonus, protože se pohybem živím.

Jak se dostane člověk k tomu, že pracuje v Losers Cirque Company?
Rodiče mě dali na gymnastiku a já u ní vydržela devatenáct let, pak jsem plynule přešla na závěsnou akrobacii, kde jsem se učila hlavně akrobacii na šálách. V tu dobu jsem objevila i konkurz na facebooku Losers. Řekla jsem si, že to musím zkusit a přihlásila se. Když přišla po měsíci kladná odpověď, byla jsem štěstím bez sebe. Prostě splněný sen.

Martina cvičí vzdušnou akrobacii na šálách v AirGym Prague. (Foto: Jiří Princ)

Kolikrát týdně s Loserama trénuješ a co všechno příprava představení obnáší?
Na začátku jsme měli tréninky 4x týdně. Když už jsme věděli o Kolapsu (nejnovější představení - poz. red.) intenzita se zvýšila na 6x týdně. Nejdřív se na trénincích sbíral akrobatický materiál, což je někdy na dlouho. Proto naše tréninky netrvají hodinu, ale klidně dvě nebo tři. Představení jako takové jsme před premiérou zkoušeli dva a půl měsíce téměř každý den. Zkoušky probíhaly od 10 do 17 hodin, zřídkakdy jsme skončili dříve. Když už bylo představení hotové, vždy jsme během zkoušky udělali celou jednu projížděčku a následně pilovali specifické pasáže. Vše musí být perfektní od hudby přes světla až po projekci a animaci.

To musí být docela náročné na tělo. Jak to zvládáš?
Vzhledem k tomu, že nemám pouze "loserovské" tréninky, ale i vzdušné na šálách, tak je to náročné dost. Od jisté doby jsem si uvědomila, že musím ten zápřah tělu vracet. V tom mi mimochodem hodně pomohl TEIT.

Zranění se ti tedy úspěšně vyhýbají?
Právě to je ta jistá doba. I když se snažím dělat všechno pro to, abych se jim vyhnula, tak je poslední dobou spíš přitahuji. Pravděpodobně tomu nedávám potřebný čas k zahojení. Když ale máš třeba na Letní Letné ve čtyřech dnech 6 představení, tak to ani moc nejde.

Šest představení ve čtyřech dnech. Co na to říkají fyzioterapeuti?
Fyzioterapeuti mě přemlouvají, abych k nim chodila častěji (směje se). Ale i když se mi to poslední dobou daří, tak návštěva jednou za 14 dní je stále málo. V regeneraci se musím opravdu zlepšit, tělo mám jen jedno.

Foto: Pavel Hejný

Foto: Pavel Hejný

Foto: Pavel Hejný