Pohyb a Ido Portal mi změnilI život

V TEIT Fitlab vede kurzy mobility, které jsou hodně inspirované tím, co se naučil na letošním European Movement kemp 2017. Jak mu pět dní v Kodani změnilo život? Čím je výjimečný pohybový kouč Connora McGregora? A proč věří tomu, že koordinace, síla a mobilita jsou základem každého sportu? To se dozvíte buď na workshopu 26.11 nebo v tomto rozhovoru s Janem Jiskrou.

Honzo, co pro tebeb pohyb znamená?
Pohyb je něco co mě naplňuje, svůj život si bez něj nedokážu představit.

Nedávno jsi se zúčastnil asi největšího pohybového kempu na světě. Co tě motivovalo přihlásit se na European Movement meeting, který vede pohybový guru Ido Portal?
Asi tři roky zpátky jsem na internetu narazil na Ido Portala a na ty "cool" pohyby a dovednosti, které dokáže dělat. Líbilo se mi to a tak jsem si řekl, že se to chci naučit, už předtím jsem ale absolvoval čtyři kurzy Petra Růžičky a dva kratší semináře Ido Portal methods ve Vídni a v Bratislavě. U kodaňského European Movement meetingu mě nadchnul hlavně program a délka kurzu, zajímalo mě jestli jsem schopný ten týden drilu vydržet (směje se).

Jak moc to změnilo tvůj pohled na posilování?
Řekl bych, že hodně. Byl to fakt týden absolutní dřiny a drilu, na který jen tak nezapomenu. Naučilo mě to nahlížet na spoustu věcí jinak a z více úhlů. Řekl bych, že nad pohybem teď mnohem více přemýšlím. Hledám souvislosti. Snažím se Idovy věci implementovat do každodenního života.

Znamená to, že cvičíš každý den?
To taky, ale spíš je to o tom být neustále v pohybu. Čistíš si zuby? Já si je čistím v deep squatu. Čekáš na zastávce s hudbou v uších? Dělám to stejný, ale ještě u toho mobilizuju zápěstí.

Je známo, že kurzy Ido Portala nepatří mezi nejlevnější. Kolik takový kurz stojí?
Kurz samotný stojí 37 000 Kč. Samozřejmě do toho musíte započítat další náklady jako je ubytování, jídlo a doprava, takže vás to nakonec vyjde tak na 65 tisíc korun. Není to nejlevnější, ale stojí to za to.

Takovou cenu si nemůže dovolit úplně každý, kolik vás tedy bylo a jak to probíhalo?
Celkově se nás zúčastnilo asi 140, což je masakr. I proto jsme byli rozděleni do tří skupin, které vedli Idovi pomocníci Odélie, Johny a Dudi. V dopoledním bloku jsme měli dva dvouhodinové tréninky vždy s dvěma z nich, pak oběd a necelý dvě hoďky pauza. Poté jsme měli všechny skupiny dohromady jeden tří až čtyřhodinový blok se samotným Idem. Bylo skvělé sdílet ten zážitek se tolika lidmi zapálenými do pohybu stejně jako ty! Všichni končí někdy v 9 nebo v 10 večer úplně mrtvý, ale šťastní.

Ido Portal je zároveň pohybovým koučem asi nejznámnějšího bojovníka UFC Conora McGregora. A váš kemp probíhal jen pár dní před zápasem Conora s boxerem Floydem Mayweatherem. Bylo tohle téma na kempu hodně probírané? Co jsi na zápas říkal ty?
Jojo bavilo se tam o tom hodně lidí. Mě výsledek zápasu upřímně tolik nepřekvapil, a to i přes to, že jsem Conora vůbec nezatracoval. V zápase se potkali dvě různá zvířata, takže nikdo nemohl přesně vědět, jak zápas dopadne. Nicméně Floyd už je v ringu 37 let a zápasilo se podle jeho pravidel, takže možná mohl Conora vyřídit i dříve než v 10. kole. Takhle dlouhý zápas podle mě, moc lidí nečekalo. Klobouk dolů oběma.

V čem je podle tebe Conor tak výjímečný?
Vyjímečnost Conora je jeho posedlost pro to, být nejlepší. Miluje MMA a dělá všechno proto, aby dosáhl svého cíle. Do MMA přinesl jedinečný, neotřelý způsob boje, který protivníkům dělal, dělá a bude dělat velké problémy. Tam, kde je hranice toho, že dostanete K.O. ránu se Conor pohybuje nejčastěji ze všech. Je to šíleně nebezpečné místo, ale on ví, že to je zároveň ta nejlepší pozice pro to, dát K.O. I díky tomu, nevíte co od něj čekat, protože jeho skill set je jednoduše mnohem větší než u ostatních bojovníků.

Ke konci listopadu povedeš v TEIT seminář: Koordinace, Síla, Mobilita. Proč jsi kurz nazval zrovna takhle? A proč by se do něj čtenáři měli přihlásit?
Nazval jsem ho tak, protože chci lidem ukázat nejen jak zmobilizovat všechny klouby v těle, ale také jim ukázat různé koordinační drily a silové cviky, které nejsou úplně tak běžné. Samozřejmě všechny tři složky budou na sebe nějakým způsobem navazovat, aby to lidem dávalo smysl a trošku pochopili, co vlastně Ido Portal učí. Myslím, že to je skvělá příležitost pochytit věci, které v Čechách stále moc lidí nezná, přestože jsou extrémně efektivní a přenositelné na jakýkoliv sport.

Foto a text: Jakub Kopecký