Hořčík – alfa a omega naší fyzické a psychické kondice

Hořčík je nepostradatelný minerál téměř pro všechny procesy, které v našem těle probíhají. Hlavní funkcí je tvorba energie. Spolu s draslíkem je v lidských buňkách jedním z nejvíce zastoupeným minerálem a podílí se také na jejich obnově. Drží buňky v dobré formě a významně se podílí na zpomalování procesu jejich stárnutí a odumírání. 

Hořčík je velmi důležitý při zvládání stresu, má významný vliv na srdeční činnost a správné fungování mozkových funkcí. Má schopnost uvolňovat svaly (prevence křečí), podporovat správný tok krve, je nepostradatelný pro stavbu kostí, zubů a chrupavek. Podílí se na regulaci energie získávané z cukrů a uplatňuje se v metabolickém působení insulinu. Není tedy pochyb, že patří mezi nejdůležitější prvky v našem těle.

Jak vlastně poznáme, že nám hořčík chybí?

Nedostatek tohoto minerálu se začíná stávat vážným civilizačním problémem. Běžnou stravou díky našim stravovacím stereotypům přijímáme jen 60 až 80% doporučeného denního příjmu.

Nedostatek tohoto minerálu se může projevovat zvýšenou nervozitou, úzkostí, tiky, neschopností se koncentrovat, mohou se objevit častější migrény i závratě, zažívací problémy jako žaludeční a střevní potíže, nevolnost až na zvracení.

Známým příznakem nedostatku tohoto prvku je také bušení srdce, svalové křeče, špatná citlivost končetin (brnění), obzvlášť v oblasti dolních končetin. Může se také zvýšit vypadávání vlasů, objevit osteoporóza, začnou se lámat nehty, častěji se objevují zubní kazy.

Díky odborným studiím se také prokázalo, že pokud je organismus déle vystaven stresu, výrazně se zvyšuje spotřeba hořčíku, než když je v klidu a pohodě. Dlouhodobý nedostatek hořčíku může způsobit i pokles imunity nebo deprese. Hořčík jako minerál patří mezi látky, které neumí naše tělo vytvářet a musíme mu jej tedy pravidelně dodávat. Proto je vhodné ho doplňovat, obzvlášť ve stresových situacích a při psychických problémech. 

Kolik hořčíku potřebujeme?

Doporučená denní dávka hořčíku je kolem 300 mg na den. Jeho potřeba se zvyšuje s věkem, v těhotenství a během kojení, při velké fyzické zátěži, při onemocnění srdce a při diabetu. 

Hořčík se vstřebává především v tenkém střevě a je ovlivňován dostatečným množstvím vitamínu D v těle. Z množství přijatého hořčíku je vstřebána zhruba polovina. Hořčík je dokonce jedním z mála minerálů, který se může vstřebávat kůží, např. koupelí v hořečnaté soli. Nadbytečné množství je vyloučeno potem, dále močí a stolicí, předávkování se při pestrém stravování není třeba obávat.

Jak ho získáme?

Dříve než si pořídíte potravinové doplňky, raději volte výborné zdroje přírodního hořčíku, které můžeme využít daleko efektivněji díky vysoké vstřebatelnosti.Hořčík obsažený v těchto zdrojích je na rozdíl od uměle vyráběných doplňků vysoce vstřebatelný.

Výbornými zdroji jsou např. dýňová semínka, špenát, mandle, mák a většina ořechů. Dále pak luštěniny, pohanka, droždí ale také dokonce i káva a čokoláda.

Z živočišných zdrojů to jsou ryby, maso, vnitřnosti, z rostlinných zdrojů květák, kapusta, rajčata, banány, datle, jahody, maliny.

Mezi další nezanedbatelné zdroje patří celozrnné pečivo a těstoviny, některé mléčné výrobky a vejce. Více magnesia najdeme také v některých minerálních vodách.

Zabiják hořčíku je fosfor

Fosfor najdeme např. „éčkách“, v tavených sýrech, Cole, mražených rybách, v uzeninách, instantních polévkách, ve zmrzlinách a cukrářských výrobcích, majonéze, moučkovém cukru, kypřícím prášku.

Vysoké množství fosforu v organismu negativně také ovlivňuje využití vápníku – zvyšuje riziko osteoporózy a potlačuje vstřebávání právě potřebného hořčíku a železa. Množství hořčíku také snižuje konzumace alkoholu.

Než začnete s navyšováním minerálů, ať už úpravou stravy nebo koupí doplňků, je dobré znát, jak vám fungují správně střeva. Zdravá střevní mikroflóra je základ, jinak můžete na účinné vstřebávání jakýchkoliv živin zapomenout.

Takže zkuste probiotika, jezte ovoce a zeleninu, pokud možno z dobrých zdrojů, omezte cukr, bílou mouku a fast food. A jestli občas musíte brát antibiotika, tak svá střeva určitě odměňte probiotiky. Ty jsou pro vaši imunitu zásadní. 

A jak je to se sportem a hořčíkem?

Hořčík se podílí na tvorbě energie, která je zásadní pro jakýkoliv pohyb a výkon, působí relaxačně na svaly, má protikřečové funkce. Hořčík redukuje kyselinu mléčnou, která je příčinou bolesti po skončení cvičení.

Pokud jsme zdraví, naše tělo by mělo, jak jsme již psali, denně přijmout kolem 300 mg hořčíku. U seniorů by toto množství mělo být o něco více, cca 500 mg denně. V případě, že jste fyzicky výkonní a sportujete, spotřeba se výrazně navyšuje. Horčík je nezastupitelným prvkem právě při cvičení.

Výkonnostně sportující muži potřebují 500 až 1500 mg hořčíku denně, ženy pak 400 až 1000 mg. Rozsah záleží na intenzitě pohybové aktivity. Při vyšší sportovní zátěži je hořčík výrazněji vylučován kůží. Rozdíl tedy mezi nesportovci a lidmi s vyšší pohybovou aktivitou je tedy podstatný. 

Nedostatek hořčíku dokáže regeneraci těla po fyzické zátěži výrazně zpomalit.

Nabídka produktů na trhu je velká a vybrat si ten pravý není někdy úplně snadné. Je důležité se ale zaměřit na přípravek, který je pro tělo dobře vstřebatelný.

Tekuté doplňky stravy s organickou formou hořčíku například zajišťují účinnou vstřebatelnost.

Neobsahují žádné konzervanty, barviva, lepek ani laktózu a uspokojí nejen náročnější spotřebitele, ale i ty, kteří mají různá stravovací omezení. 

Jestli se cítíte unavení a míváte pocit, že do standardního výkonu dáváte čím dál více sil, zkuste právě doplnit hořčík.

tým TEIT