Fotoreport: Fyziologie freedivingu v HP

Ke konci listopadu jsme se zúčastnili sportovního týdne ve firmě Hewlett Packard. TEIT Fitlab zde zastupoval náš lektor Jan Bareš s přednáškou: Fyziologie freedivingu. Čím naplněnou konferenční místnost zaujal a co má společného ovládání těla pod vodou s kontrolou mysli? To se dozvíte v tomto fotoreportu.


Většího pohodáře a zároveň teoretika freedivingu asi nepotkáte. Jan Bareš je bývalý psycholog, spoluzakladatel neziskové organizace Trash Hero a lektor freedivingu v Čechách i v Indonésii. Když mluví, mluví pomalu a promyšleně. Když pouští videa, jak se potápí, potápí se zrovna tak.

"Možná jste to nevěděli, ale freediving je vlastně strašně líný sport," začíná přednášku Honza. "Je to asi jediný sport, při kterém vám neroste, ale klesá tepová frekvence. Mně třeba klesne na 30 tepů za minutu a těm nejlepším klidně na 8 tepů za minutu, což je přibližně takováhle frekvence." Ukazuje rytmus údery do hrudníku zhruba v sedmivteřinových intervalech. "Neuvěřitelné, viďte," usmívá se. "Pro mne taky," dodává.

"Zrovna jsem se vrátil z kurzu s mistrem světa ve freedivingu Alexeyem Molchanovem," energicky pokračuje , "a tipněte si do jaké hloubky se dokáže potopit?" Když se nikdo netrefuje do správného čísla, tak Honza hloubku prozradí. Když řekne 129 m, publikum jen nevěřícně kroutí hlavou...

"Možná jste to nevěděli, ale freediving je vlastně strašně líný sport. Je to asi jediný sport, při kterém vám neroste, ale klesá tepová frekvence."

"Základem všeho je co nejméně se hýbat a být uvolněný. Jen tak totiž dosáhnete nízké hladiny CO2 v krvi, která je pro dlouhý ponor stěžejní," prozrazuje Honza v části přednášky, kde rozebírá i biomechaniku a fyziologii těla a jednoduše popisuje funkci plicních sklípků.

"Největším nepřítelem je naopak panika," zakončuje svoji přednášku. "Lidé si myslejí, že pod vodou vydrží maximálně pár vteřin, ale pravda je taková, že téměř každý člověk vydrží nejméně minutu a většina i déle. Jde jen o to, to vyzkoušet."
"Nikdy to ale nezkoušejte sami," říká jeho záverečný slajd s nápisem NEVER FREEDIVE ALONE.

Zaujal vás freediving? Zvažujete to zkusit? Pak mrkněte na kurzy Freedive Praha nebo si pusťte video, jak se Honza potápěl v Indonésii s velrybími žraloky.